
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 4.4 mm |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 10 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Manufacturer Package Identifier | DF11-10DP-2DS(24) |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Insulation Material | Polyamide |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 2.9972 mm |
| Mating Post Length | 3 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Contact Pitch | 2 mm |
Stock: 427
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52358
Ext.Price$0.52358
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52358 | $0.52358 |
| 10 | $0.41770 | $4.17700 |
| 25 | $0.38746 | $9.68650 |
| 50 | $0.35940 | $17.97000 |
| 100 | $0.33338 | $33.33800 |
| 300 | $0.30924 | $92.77200 |
| 500 | $0.28685 | $143.42500 |
| 1000 | $0.26607 | $266.07000 |
